MSICS on eelistatud valik kohtades, kus ressursse on vähe
Posted Wednesday, August 30th, 2023 by Alicia Martinello

MSICS on eelistatud valik kohtades, kus ressursse on vähe

Peamised äravõtmised:

  • Enamik katarakti operatsioone tehakse ambulatoorselt, väga väheste tüsistuste, kõrge edukuse ja kiire taastumisega.
  • Fakoemulsifikatsioon on kõige levinum katarakti operatsioon, kuid arengumaades kasutatakse modifitseeritud versiooni, mida nimetatakse MSICS-iks (manual small incision katarakti operatsioon).
  • Hoolikas operatsioonieelne planeerimine võib tagada optimaalse nägemisteravuse ja patsiendi rahulolu pärast operatsiooni.
  • Enamikule patsientidele määratakse enne operatsiooni, operatsiooni ajal ja pärast seda antibiootikume, põletikuvastaseid aineid ja kergeid valuvaigisteid.

Enamik katarakti operatsioone tehakse kohaliku tuimestuse all kerge sedatsiooniga ja patsiendid lähevad koju samal päeval. Selles artiklis käsitletakse katarakti operatsiooni erinevaid võimalusi ja neid, mis võivad teile kõige paremini sobida.

Katarakti operatsiooni tüübid

Tänapäeval kasutatakse laialdaselt kolme peamist katarakti operatsiooni tüüpi. Üks on tegelikult kahe peamise tüübi modifikatsioon.

Fakoemulsifikatsioon (Phaco)

Fakoemulsifikatsioon on tänapäeval kõige sagedamini soovitatav katarakti kirurgiline meetod. See hõlmab loodusliku läätse fakoemulsifikatsiooni või "phaco" või läätse purustamist väikesteks tükkideks, et eemaldada see imemise teel. Peaaegu kõikides operatsioonides asendab kunstlik intraokulaarne lääts (IOL) loomulikku läätse.

Fakoemulsifikatsioon moodustab tänapäeval üle 90% katarakti operatsioonidest kogu maailmas ja seda peetakse ravi standardiks. Operatsioonil on madal tüsistuste määr ja suurepärased nägemistulemused. See on minimaalselt invasiivne protseduur, mis on kiire ja operatsioonijärgne kiire taastumine.

Sisselõige ei ole tavaliselt suurem kui 2–3 mm (0,08–0,12 tolli). Kunstlik IOL on kokkupandav, nii et see mahub läbi, ilma et oleks vaja sulgemiseks õmblusi. Kokkupandavad IOL-id on valmistatud erineva murdumisvõimega silikoonist, hüdrofoobsest või hüdrofiilsest akrüülmaterjalist. Mõnikord kasutatakse jäika polümetüülmetakrülaadi või PMMA läätse, mis on jäik ja nõuab suuremat sisselõiget.

Fakoemulsifikatsioon viiakse läbi masinaga, mis on varustatud ultraheli-käsiinstrumendiga, mis on varustatud kas kirurgilisest terasest või titaanist otsaga, mis vibreerib 40 kHz või ultraheli sagedusvahemikus. Tulemuseks on läätse loomulik kude emulgeeritud.

Teie kirurg kasutab seejärel instrumenti, mida nimetatakse "hakkuriks" või "krakkeriks", mis purustab kõva katarakti tuuma peenemateks tükkideks. Seejärel kasutatakse imemist, et aspireerida ajukoore materjali või läätse tuuma ümbritsevaid pehmeid osi.

Operatsiooni viimane etapp on topeltirrigatsiooni-aspiratsiooni (IA) sondi või bimanuaalse IA-süsteemi kasutamine, et eemaldada kõik järelejäänud läätsed või perifeersed materjalid. IOL-i valik on teie arstiga hoolikalt planeeritud, kuna valikuid on palju.

Ekstrakapsulaarne katarakti ekstraheerimine (ECCE)

Ekstrakapsulaarse katarakti ekstraheerimisel (ECCE) eemaldatakse lääts kapslist ja ekstraheeritakse tervena või suurte tükkidena. Seda kirurgilist tehnikat nimetatakse ka käsitsi ekstrakapsulaarseks katarakti ekstraheerimiseks. See hõlmab peaaegu kogu loodusliku läätse eemaldamist ühes tükis, jättes elastse tagumise kapsli puutumata.

Selle operatsiooni puhul on sisselõige kõvakestas või sarvkestas oluliselt suurem, 10–12 mm (0,39–0,47 tolli). Looduslik lääts eemaldatakse käsitsi. Sulgemiseks on vaja õmblusi.

ECCE on eelistatud patsientidele, kellel on väga tugev katarakt või muudes kliinilistes olukordades, kus fakoemulsifikatsioon ei pruugi olla võimalik. Teine põhjus, miks teie arst võib ECCE kirurgilist meetodit kasutada, on sarvkesta püsiva kahjustuse vältimine. ECCE üks võimalik puudus on astigmatismi suurem esinemissagedus võrreldes fakoemulsifikatsiooniga.

Arengumaades, kus fakoemulsifikatsiooniseadmed pole veel saadaval, on ECCE muutunud populaarseks valikuks. Tegelikult on ECCE-s kasutusele võetud modifikatsioon, mida nimetatakse käsitsi väikese sisselõikega katarakti kirurgiaks või MSICS-iks, kus õmblusi pole vaja.

Manuaalne väikese sisselõike operatsioon (MSICS)

MSICS-i abil teeb kirurg väikese tunneliga isesulguva sisselõike. Lõikus on suurem kui fakoemulsifikatsioonis, kuid väiksem kui ECCE puhul. MSICS-ist on saanud arengumaades ravistandard, kuna sellel on suurepärased tulemused, õmbluste puudumine, madalamad kulud ja väiksem astigmatismi esinemissagedus. MSICS-i on ka kirurgidel lihtne õppida ja omandada.

MSICS on eelistatud valik kohtades, kus ressursse on vähe. Paljudes arengumaades on fakoemulsifikatsioonimasinat raske saada, nii et kirurgid on õppinud MSICS-tehnikat kohanemisviisina.

Paljud MSICS-i nägemistulemused nendes vaestes riikides on suurepärased. Ilma MSICS-ita jääks enamik katarakti põdevatest inimestest ravimata, põhjustades suuremat pimedaksjäämise esinemissagedust.

Mida oodata enne katarakti operatsiooni, selle ajal ja pärast seda

Mis tahes operatsiooni ootus võib põhjustada ärevust. Hea uudis on see, et katarakti operatsioon on ohutu, tõhus ja enamik inimesi leiab, et taastumine on lihtne. Nägemistulemused pärast operatsiooni on suurepärased.

Operatsioonieelne planeerimine

Teie silmaarst viib läbi põhjaliku silmauuringu, et kinnitada katarakti olemasolu ja tunnuseid. IOL-i valikut arutatakse, kuna on olemas multifokaalsed intraokulaarsed läätsed, mis võivad asendada bifokaalseid või trifokaalseid prille.

Oluline on operatsioon täielikult läbi vaadata. See väldib ebarealistlikke ootusi, patsientide rahulolematust või vajadust IOL-i hiljem välja vahetada.

Selleks, et olla hea kandidaat katarakti operatsiooniks, peab patsient:

  • Hinnatakse vanusega seotud makula degeneratsiooni ja glaukoomi suhtes.
  • Olge normaalne silmarõhk või nende glaukoom on ravimite või muu operatsiooniga kontrolli all.
  • Laske tilkade abil piisavalt laiendada pupilli.
  • Hinnatakse võrkkesta eraldumist, kuna selle parandamiseks on vaja täiendavat operatsiooni.

Võimalikud patsiendid peavad vältima ka healoomulise eesnäärme suurenemise ravi populaarset tamsulosiini kasutamist, kuna selle ravimi võtmine võib põhjustada kirurgilist tüsistust, mida nimetatakse intraoperatiivseks iirise sündroomiks, mis võib põhjustada tagumise kapsli rebenemise ja nägemise kaotuse.

Operatsiooni ajal

Teie arst manustab antibiootikume enne operatsiooni, selle ajal ja pärast seda. Nende hulka kuuluvad paiksed kortikosteroidid ja mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (MSPVA-d).

Oodake, et arst teeb protseduuri kohaliku tuimestuse ja sedatsiooniga. Tõenäoliselt ei mäleta te ühtegi operatsiooni, kuid tehniliselt olete ärkvel, ilma et oleks vaja hingamistoetust.

Pärast operatsiooni

Peaaegu kõik katarakti operatsioonid tehakse ambulatoorselt. Sa lähed koju samal päeval.

Enamik patsiente läheb koju silmaplaastriga ülejäänud päevaks ja magamise ajal. Pärast koju minekut juhendatakse teid põletikuvastaste ja antibiootikumide silmatilkade kasutamise kohta. Paljud patsiendid kogevad ainult kerget ebamugavustunnet, välja arvatud juhul, kui on tehtud täiendavat operatsiooni, näiteks glaukoomi korral.

Enamik kirurge saab kavandatud operatsiooni läbi viia fakoemulsifikatsiooni või MSICS-i abil. Mõnel juhul võib osutuda vajalikuks muuta operatsioonitehnika ECCE-ks, et paremini toime tulla kataraktiga, mis on oodatust tülikam.

Tüsistused pärast katarakti operatsiooni on haruldased, kuid võivad olla tõsised, mistõttu on vajalik teie kirurgi hoolikas jälgimine. Samuti on ebatavaline, et IOL-i tuleb vahetada, eemaldada või ümber paigutada.

Asjad, mida kaaluda

Pärast katarakti operatsiooni ootavad paljud patsiendid koheseid tulemusi. Reaalsus on see, et paranemisprotsess kestab tavaliselt neli kuni kuus nädalat.

Patsientidel on sageli järgmised ajutised sümptomid:

  • Silma ajav
  • Rabedus
  • Ähmane nägemine
  • Topeltnägemine
  • Silmade punetus

Patsientide jaoks on oluline vältida vee sattumist silma, mis tähendab, et nad ei tohi ujuda vähemalt mõne nädala jooksul. Paljud patsiendid naasevad normaalsele aktiivsusele vaid mõne päeva jooksul pärast operatsiooni.

Kõik kirurgiakeskused nõuavad, et teil oleks määratud juht, kes viib teid pärast operatsiooni koju. Ja on tõenäoline, et teie arst palub teil umbes 24 tundi pärast operatsiooni mitte autot juhtida. Mõned patsiendid kogevad pupillide laienemist umbes päeva ja seetõttu on pimestamise vältimiseks vaja kanda päikeseprille.

Fakoemulsifikatsiooniga väikese sisselõike puhul ei ole vaja erilist hoolt. Muude protseduuride puhul võib tekkida vajadus oodata sisselõike paranemist enne raskete raskuste tõstmist või pingutamist, et õmblused jääksid puutumata.

Peaaegu kõigil kataraktihaigetel on pärast katarakti operatsiooni nägemisteravus paranenud. See on üks edukamaid kirurgilisi protseduure kogu maailmas. Patsiendid peaksid oma silmaarstiga hoolikalt arutama katarakti operatsiooni võimalusi. Operatsiooni puudutavad otsused on tavaliselt lihtsad, näiteks fakoemulsifikatsiooni kasutamine ja milline kunstlääts sobib nende elustiili ja nägemisvajadustega.

Bipolaarne häire on vaimne haigus, mida iseloomustavad äärmuslikud muutused inimese emotsionaalses seisundis. Bipolaarset häiret nimetati varem maniakaalseks depressiooniks, mis on tingitud maania seisunditest, millele järgnesid depressioonid. Bipolaarne häire on levinud vaimne haigus.

Peamised äravõtmised:

  • Vaimsete haiguste riikliku liidu statistika hinnangul põeb Ameerika Ühendriikides maniakaalne depressioon ligikaudu 7 miljonil inimesel.
  • Bipolaarsel häirel on kolm esmast diagnoosi või "tüüpi": bipolaarne I, bipolaarne II ja tsüklotüümia.
  • Bipolaarse häire korral esineb tavaliselt kolm peamist sümptomit. Nende hulka kuuluvad maania, hüpomaania ja depressioon.
  • Bipolaarse häire korral esineb tavaliselt kolm peamist sümptomit. Nende hulka kuuluvad maania, hüpomaania ja depressioon.
  • Bipolaarse häire raviks ei ole.

Vaimsete haiguste riikliku liidu statistika hinnangul põeb umbes 7 miljonit inimest Ameerika Ühendriikides maniakaalset depressiooni või, nagu seda tänapäeval tavaliselt nimetatakse, bipolaarset häiret. Kõige sagedamini diagnoositakse bipolaarne häire, kui inimene jõuab oma kahekümnendatesse; kuid see võib ilmneda ka lapsepõlves või teismeeas.

Bipolaarse häire eri tüüpide mõistmine

Bipolaarsel häirel on kolm esmast diagnoosi või "tüüpi": bipolaarne I, bipolaarne II ja tsüklotüümia.

Lisateabe saamiseks külastage aadressi active keto gummies official top

Contents

Alicia Martinello
Listen in to Alicia Martinello
From the Galleries
From the Weblog